Falowniki Delta

FALOWNIK - FALOWNIKI - AUTOMATYKA - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

[ Cofnij ]

Saturday, January 21, 2012, 21:28

Zasilacze impulsowe teoria

Zasilacze impulsowe prawie całkowicie wyparły zasilacze z transformatorem sieciowym. Stosowane są w praktycznie wszystkich urządzeniach podłączanych do sieci 230 V lub 400VAC: telewizory, komputery i osprzęt, ładowarki telefonów komórkowych, zasilacze urządzeń przenośnych i stacjonarnych itp., oprócz klasycznych wzmacniaczy audio.
Wyróżnia się następujące topologie zasilaczy impulsowych:
FlyBack (dwutaktowy z gromadzeniem energii w rdzeniu), gdzie klucz tranzystorowy poprzez uzwojenie pierwotne ładuje rdzeń transformatora posiadającego szczelinę powietrzną. Kiedy tranzystor zostaje wyłączony rdzeń oddaje energię poprzez indukcję na uzwojenie wtórne. Częstotliwość ładowania jest stała, ale jego czas jest kontrolowany przez układ elektroniczny i jest zależny od obciążenia po stronie wtórnej. Topologia FlyBack wykorzystywana jest głównie w zasilaczach małej mocy np. w ładowarkach do telefonów komórkowych.
Half bridge i Full brigde to układy pod względem konstrukcyjnym podobne do transformatora sieciowego, do działania potrzebują napięcia przemiennego na uzwojeniu pierwotnym, jednak przebieg napięcia nie jest sinusoidalny lecz prostokątny, generowany przez 2 (half-bridge) lub 4 (full-bridge) tranzystory, ponieważ nie ma takiej potrzeby, zmniejsza to także straty i upraszcza układ. Parametry przebiegu są regulowane przez układ scalony w celu utrzymania stałego napięcia po stronie wtórnej w zależności od obciążenia. Do przełączania napięcia tranzystorami wykorzystuje się podział napięcia po mostku Graetza, za pomocą 2 kondensatorów połączonych szeregowo względem siebie, włączonych równolegle do napięcia. Dzięki temu otrzymuje się układ napięć taki jak w zasilaczu symetrycznym. Układ pół-mostkowy wykorzystywany jest w zasilaczach komputerowych przy mocach dochodzących do kilkuset watów

Źródło: B.K.

Komentarze:

Zasilacze Mean Well, Monday, January 23, 2012, 06:51

Zasilacze Mean Well to najczesciej spotykane zasilacze impulsowe. Stosowane w przemysle oraz inteligentnych budynkach i domach.

 

Admin login | Script by Automatyka Przemysłowa sklep